ארכיון מחבר: עו"ד דורין ציון

הכנה לראיונות התמחות 2018

עו"ד דורין ציון | 07/03/2017

הראיונות להתמחות במשפטים בפתח- היכון, הכן, צא!

ביום שלישי ה-15.3.17, מתחילים הראיונות לקראת ההתמחות במשפטים לשנת 2018.

עבור המשרדים והסטודנטים, שכבר מתרגשים, מדובר במרתון מתוכנן בקפידה לצורך השגת התוצאה הטובה ביותר. אספנו בשביל הסטודנטים מספר דגשים וטיפים חשובים לימי הראיונות, בהצלחה.

לאחר שנים של השקעה מרובה בלימודים, קליניקות והתנדבויות לצד עבודה ולעיתים אף משפחה, סטודנטים למשפטים מגיעים לחלק המעשי של הלמידה- ההתמחות.

הראיונות להתמחות לשנת 2018 יחלו החל מ-15.3.17, משרדי עורכי הדין מקבלים  מספר עצום של פניות מסטודנטים, מנהלים תהליך גיוס מורכב תוך מירוץ אחר הסטודנטים האיכותיים ביותר.

בימי הראיונות יש לסטודנטים הזדמנות להראות את כישוריהם ויכולתם כדי להתקבל למשרד נחשק, דבר המהווה את אחת מנקודות הציון החשובות בקריירה המשפטית.

בכדי לצלוח את הדרך ביתר קלות ולהימנע מטעויות נפוצות ריכזנו עבור הסטודנטים מספר המלצות, טיפים ושלבים חשובים להצלחה בראיון:

1. איסוף מידע אודות המשרד
בטרם תגיעו לראיון העבודה רצוי לאסוף אינפורמציה בסיסית אודות המשרד אצלו הנכם מתראיינים. בין היתר: תחומי הפעילות של המשרד, זהות השותפים ועורכי הדין הבכירים, תיקים גדולים או משמעותיים אשר התפרסמו בכלי התקשרות. בנוסף, ככל וידועה לכם זהות המראיין רצוי וחשוב לאסוף אינפורמציה ספציפית על פועלו. הפגנת בקיאות במהלך הראיון אודות המשרד יכולה להציג אתכם כבעלי עניין מיוחד במשרד בו אתם מתראיינים וכן כמועמדים רציניים ויסודיים המוכנים להשקיע עבודה נוספת כדי לזכות בעבודתכם.

2. הכנת תיקיה מסודרת לראיון
בהגיעכם למשרד חשוב כי תהיו מצוידים בתיקייה (עדיף קשיחה) מסודרת ובה קורות חיים, גיליון ציונים, תעודת הצטיינות המלצות רלוונטיות וכן שמות ומספרי טלפון של הגורמים הממליצים. גם אם אתם בטוחים כי ברשות המשרד נמצאים כל הקבצים הרלוונטיים השקיעו את המאמץ הנוסף והגיעו עם עותק משלכם.

3. בצעו סימולציה לראיון
שאלות המראיין אומנם אינן צפויות מראש אך להלן מספר דוגמאות של שאלות הנשאלות לעיתים תכופות , קראו אותם והתאמנו במענה בעל פה על תשובות אלו (מומלץ לעשות זאת מול המראה על מנת לבחון את שפת הגוף במהלך הדיבור או עם חבר על מנת שהתשובות ישלפו בצורה פחות צפויה).

4. שאלות משפטיות
ככלל, המראיין אינו מצפה כי תלמדו ותדקלמו בפניו את כל החומר המשפטי אשר למדתם עד כה. אתם לא נמצא בחקירה או בבחינה בעל- פה. ברוב המקרים תישאלו מדוע הגעת למשרד המסוים/ מדוע הנכם מעוניינים להתמחות בתחומי המשרד.השאלה משפטית נועדה בכדי לשמוע את אופן ההתבטאות ויכולת החשיבה.

 • מדוע הנכם מעוניינים להתמחות דווקא במשרד זה?
 • באיזה תחום תרצו להתמחות.
 • אילו תכונות אישיותיות יעזרו לכם בביצוע התפקיד?
 • עם אילו קשיים התמודדת בעבר וכיצד?
 • פירוט אודות הישגיכם המקצועיים.
 • אילו חסרונות קיימים לכם?
 • אם לפי קורות חייכם ניתן לראות כי עברתם בין מספר עבודות תוך טווחי זמן קצרים , סביר להניח כי המראיין ירצה לדעת את הסיבה לחילופי העבודה המהירים. התכוננו לתשובות מתאימות.

התכוננות לשאלות מקצועיות צריכה להתבצע בשני מישורים , ככל והנכם מתראיינים למשרד אשר עוסק בתחום צר, לימדו נושא זה ותרגלו שאלות ועבודות אשר נשאלתם בנושא בעבר. מומלץ לעבור על הסוגיות המשפטיות הבולטות בתחומי העיסוק של המשרד ולדעת את הנושאים המרכזיים ופסקי הדין המובילים. כך, למשל, אם הנכם מתראיינים במשרד המתמחה בנזיקין, חשוב שתדע לענות על רכיבי עוולת הרשלנות חשוב מאד שלא להראות תסכול באם נשאלתם שאלה שאינכם יודעים את התשובה עליה. היה והמשרד עוסק במגוון רחב של תחומים מומלץ להתמקד בנושא אשר הנכם שולטים בו ולהפנות את כיוון השיחה לתחום זה ככל והנכם מתבקשים לדבר על נושא משפטי.

5. הגיעו בזמן לראיון
הימנעו מאיחורים, חשוב שתגיעו כ- 10 ד' לפני מועד הראיון על מנת שתוכל להירגע מהפקקים, לעבור בשירותים, לזרוק את המסטיק לפח, להכניס את משקפי השמש לתיק, לכבות את הטלפון הנייד, להתרשם מתנאי המשרד ומהאווירה. שיחה קלה ולכאורה זניחה עם המזכירה מחוץ לדלתו של המראיין יכולה להשפיע על ההחלטה אם לקבלכם למשרה אם לאו. כאן המקום להוסיף כי אף על פי שנקבעה לכם שעת הראיון, יתכן ותיאלצו להמתין מס' דקות נוספות. בשלב זה חשוב שתיאזרו בסבלנות ותנצלו את הזמן להיפטר מהלחץ ולבחון האם אתם מתאימים לעבוד בסביבת העבודה כפי שהיא מוצגת לכם.

6. כבו טלפונים סלולאריים
במהלך הראיון הקפידו להימנע מהסחות דעת, אחת העיקריות שבהן הינה הטלפון הסלולארי, לפני הכניסה לחדר המראיין דאגו לכבותו!

7. לבוש
הקפידו להתלבש בהתאם (לא להגיע עם ג'ינס וכפכפים), אך לא בצורה מוגזמת. היו נינוחים ותרגישו טוב עם עצמכם. המראיין יודע כי אינכם עורכי דין בשלב הזה ולכן אין צורך לקנות חליפה יקרה במיוחד לראיון.

8. התחלת הראיון והצגה עצמית
חשוב להיכנס לחדר המראיין רגועים ובטוחים בעצמכם, ליצור קשר עין עם המראיין, לחייך חיוך קל, ללחוץ לו את היד, להניח את החפצים האישיים בצד ולהתיישב בנינוחות.

לרוב, הראיון יתחיל בשאלה 'ספר לי על עצמך'. מדובר בשאלה לא פשוטה, שכן היא פתוחה ולא ממוקדת בעודה מזמינה אתכם לענות עליה כרצונכם, כאשר המראיין מעוניין לשמוע אתכם מספרים על עצמכם ולבחון את האופן שבו אתם בוחרים להציג את עצמכם, תוך הבחנה בין עיקר לטפל. פרטי המידע צריכים להיות ממוקדים וענייניים כאשר לא מומלץ להיכנס לחוויות אישיות וחושפניות יתר על המידה.

שתפו פעולה עם המראיין: בעצם, המראיין התרשם מקורות החיים שלך ומהישגיך, אך לצורך קבלת למשרה, הוא צריך להתרשם גם מאישיותכם, ובמילים אחרות, צריכה להיווצר כימיה טובה בין המראיין למרואיין. המראיין מחפש עובד חרוץ ויעיל, אך הוא בהחלט מחפש גם אישיות נעימה איתה הוא יוכל לעבוד.

בהנחה ותישאלו על מקומות עבודה קודמים בהם עבדתם והסיבות לסיום העבודה בהם, חשוב מאד לא להשמיץ אותם או את העובדים שם.

9. הבליטו הישגים באופן ענייני
הימנעו מחזרה מדויקת על מה שכתבתם בקורות החיים. המראיין קרא את הפרטים, התרשם וזימן אתכם לראיון. בשלב הזה הוא מעוניין לבדוק את התאמתכם למשרה מבחינת אישיותכם. יש להתמקד בהישגים שצברתם במשך השנים, כך שתכונות האופי הבולטות והחיוביות שלך אכן יבואו לידי ביטוי בראיון. עליכם להבליט את פועלכם בכל מה שעשוי להיות קשור לתפקידכם העתידי. זכרו, ראיון אינו המקום להיות שקט, צנוע ומופנם.

ספרו על פועלכם במשך השנים בסדר כרונולוגי מסוים וברור, כאשר עליכם להשתדל להיות ענייניים וממוקדים. כך, למשל, אם בקורות חייכם צוינה עבודת מלצרות במספר מסעדות שונות, אין צורך לפרט את שמות בתי העסק השונים שכן זה לא רלוונטי למשרה.

חשוב שתוכלו לאמת ולגבות את כל מה שנכתב בקורות החיים. כך, למשל, אם כתבתם כי אתם מצטיינים בכל תחום, תתבקשו לתת לכך דוגמאות מהחיים. תשובותיכם צריכות להיות עקביות והגיוניות. הדבר האחרון שהמראיין רוצה הוא עובד הסובל מחוסר אמינות.

10. תכונות חיוביות ושליליות
תכונות חיוביות: חשוב שתתמקדו בשתי תכונות חיוביות בולטות אצלכם ותנמקו אותן מאשר שתזרקו לחלל האוויר רשימת תכונות ללא כיסוי.
תכונות שליליות: זאת שאלה מלחיצה ולכן חשוב שתהיו ערוכים אליה ותענו בביטחון. לא כל השלילי בעינכם ימנע מכם לקבל את המשרה. רבים מהמראיינים כבר מנוסים ולכן הם מכירים את התשובות הנפוצות בהן המרואיינים מציינים תכונות אשר נחשבות כחיוביות כאשר הן לא מוקצנות, למשל: 'אני יותר מדי פרפקציוניסט'…..

11. ברק בעיניים ומוטיבציה
הביעו רצון ומוטיבציה גבוהה לתפקיד הספציפי במשרד הספציפי. חשוב להפגין ביטחון עצמי ואמונה כי אתם המועמדים המתאימים ביותר למשרה.

12. הקפידו על שפתכם
הקפידו על עברית תקינה, כושר הביטוי הינו גורם בעל משמעות עבור המראיינים, נסו להימנע מטעויות לשוניות כגון זכר ונקבה, משכיר מול שוכר, או שימוש מוגבר בסלנג .

13.שאלות נוספות
בתום הראיון סביר להניח שהמראיין ייתן הזדמנות לשאול שאלות ואז תוכלו להשלים את המידע עליו לא שוחחתם (חשוב לחכות לתום הפגישה ולא לשאול אותן עוד בטרם שמעת את דברי המראיין). בסוף הראיון מומלץ לברר את כל הפרטים שמעניינים אתכם ועליהם המראיין לא דיבר ולברר מולו את השלבים הבאים בהליך המיון (האם עליך להתקשר ולברר או שיצרו איתך קשר כשתתקבל ההחלטה, בין אם היא חיובית ובין אם שלילית).

זכרו , ראיון עבודה הוא מפגש הדדי שבו גם המרואיין מוזמן לבחון את מקום העבודה אליו הגיע. זו הזדמנות, בין היתר, לבחון האם אופי המשרד, תחומי ההתמחות שלו והמעסיק עצמו מתאימים עבורכם.

חשוב לזכור כי אתם נמצאים בשלב שעשוי להיות מכריע לקראת עתידכם המקצועי. המקום שבו תעברו את ההתמחות, אינו בבחינת אבן דרך שיש לעקוף ותו לא. עליכם להקדיש את מלוא תשומת הלב והמשאבים שברשותכם על מנת למצוא את המקום הטוב והמתאים ביותר עבורכם.

אז שיהיה הרבה בהצלחה לכולם.
מחשבות SmartJOB, חברת ההשמה ופורטל הדרושים המשפטי המובילה בישראל

גיוס עו"ד ומתמחים – הדור הבא

עו"ד דורין ציון | 13/02/2017

המגמה של הצפת המקצוע בעולם המשפט הביאה למצב כי לכל משרה פנויה בתחום יש עשרות עד מאות מועמדים אשר מציעים את מועמדותם. יתרה מזאת, משרדי עורכי דין מובילים מאז ומתמיד היו נחשקים בעיניי המועמדים וזוכים באופן קבוע  בפניות אינסופיות. מצב זה יצר אצל המשרדים, קטנים כגדולים, צורך בכלי ניהולי מתאים שיתמוך בכל התהליך, ילווה את הגורם האחראי במשרד במלאכת הגיוס תוך חסכון במשאבים ותקורות ניהוליות.

אם בעבר, משרדי עורכי הדין, גייסו עורכי דין  ומתמחים בעיקר באמצעות חברות השמה ופורטלי דרושים הרי שהיום המצב מורכב יותר. המורכבות קיימת במיוחד לאור התחזקות עולם האינטרנט התוסס ושוקק החיים  אשר משנה את המפה עם הגדלת החשיפה, ריבוי המועמדים הפונים וכניסתם של ערוצי גיוס נוספים, כגון: רשתות חברתיות, חבר מביא חבר ואתרי הבית של המשרדים.

המשרדים אשר מתמודדים עם מבול של פניות וקורות חיים, צריכים לנהל את התהליך מול המועמדים ביעילות, הן לצורך איוש המשרות והן לצורך שימור מעמד משרדם. רבות נכתב על חשיבות התקשורת בין משרדים ומועמדים פוטנציאליים, אשר באה לידי ביטוי בין היתר גם במכתב "לא תודה" שנותנת למועמד תחושה אישית ומכבדת. אותם מועמדים יהוו בעתיד סוכני שטח למשרד ואף שלא התקבלו לעבודה, יזכרו את המשרד תמיד לחיוב. אז בימינו כשמשרדים משקיעים ממון רב במיתוג, חשוב לזכור גם את סוכני השטח אשר מהווים חוליה חשובה בשרשרת השיווק.

לצד החובה התועלתנית והמוסרית שבעדכון מועמדים בתהליכי הגיוס, קמה גם חובה חוקית. לאחרונה, נכנס לתוקף תיקון לחוק הודעה לעובד (חוק הודעה לעובד תנאי עבודה, תיקון מס' 6) אשר מחייב את המעסיקים לעדכן את המועמדים בתהליכי הגיוס (מקומות עבודה אשר בהם יש מעל 25 עובדים), וזאת בהודעה לפי דרישות החוק. 

ריבוי הערוצים והמצב המורכב, יצרו צורך בכלי ניהולי יעיל וחסכוני של תהליך הגיוס. מצב זה מצריך מערכת גיוס אשר מסוגלת לתת מענה כולל לניהול תהליך הגיוס והמועמדים תוך שימת דגש על מיפוי ותובנות.

להלן עיקרי הפונקציות אשר מומלצים כחלק ממפרט מערכת גיוס:

מרכז קריירה באתר הבית

אם עד כה, אתר הבית של המשרד הציע כתובת אימייל לשליחת קורות החיים, ואינספור קורות החיים היו מועברים במקרה הטוב ע"י המזכירה התורנית לתיקיות ובמקרה הפחות טוב נשארים באימייל, כיום, מקובל להטמיע מרכז קריירה מקצועי באתר הבית.

מרכז הקריירה מספק לאתר מראה מקצועי יותר ומעמיד את המשרד בשורה הראשונה עם שאר המשרדים המובילים.

בתוך אתר המשרד, תחת לשונית "דרושים" או "קריירה" מטמיעים כפתור המאפשר הגשת קורות חיים כעו"ד או כמתמחה. ישנה חשיבות בהפרדת המועמדים שכן ערבוב עורכי הדין עם המתמחים לא יקל על המשרד בעת הגיוס למשרה ספציפית. כמו כן, בזכות מרכז הקריירה מועמדים לא יוכלו להגיש מספר פעמים מועמדות לאותה המשרה וכך תימנע כפילות מועמדים מיותרת.

berk career center gold career center

ניהול ומיון מועמדים

כלל המועמדויות המוגשות מתרכזות לתוך מערכת אחת אשר לא מצריכה התעסקות נוספת ומשמרת את המועמדים באופן אוטומטי וכרונולוגי.

כמו כן, המערכת מאפשרת מיון מועמדים על פי קריטריוני חיפוש רצויים (מוסד לימוד, תואר, ציונים, פסיכומטרי וכו'), העברת מועמדים לתיקיות לפי נושא (ראיון ראשון, ראיון שני, דחייה וכו'), שימור סיכומי ראיונות שכן לרוב מידע קריטי זה לא מתועד בצורה מסודרת ויורד לטמיון. כמו כן, מערכת מתקדמת מאפשרת תקשורת עם המועמדים ע"י שליחת הודעות אימייל אישיות וכך בלחיצת כפתור ניתן להשיב למועמד או לכלל המועמדים המסומנים ולעדכנם בתהליכי הגיוס. הודעות הדחייה במערכת מנוסחות לפי דרישות החוק החדש והשליחה מתועדת ונשמרת, כך המעסיקים יכולים להיות שקטים כי הם מיישמים את חוק הודעה לעובד ונמנעים מקנסות מיותרים.

avraham1

6

חשיפה רחבה ברשת האינטרנט

אפילו למשרדים עם המוניטין הרב ביותר אין אפשרות להתעלם מהזירה האינטרנטית והצורך לבלוט גם שם.

מתוך הבנה זו משרדים רבים מעסיקים אנשי פיתוח עסקי וחברות- Legal Marketing.

בדור החדש של מערכות גיוס, המערכת מקושרת לרשת של פורטלים בעולם המשפט ואף לרשתות החברתיות ומהווה כלי יעיל בידי המשרדים לחשיפה ושיווק.

5

 • המערכת מאפשרת את פרסום המשרד באינדקס משרדים מובילים, שם ניתן לקרוא אודות פועלו של המשרד, פירוט תחומי העיסוק, השותפים וסגל עורכי הדין וכן קיים קישור לאתר הבית של המשרד.
 • המערכת מאפשרת פרסום משרות ברשת פורטלי דרושים משפטיים מובילים. פרסום זה מהווה שופר למועמדים איכותיים אשר גם נחשפים לפועלו של המשרד וגם יכולים לאייש את המשרות.
 • בעת הפרסום נשלח דיוור של סוכן חכם ממוקד עפ"י תחומים לאלפי מועמדים מחפשי עבודה רלוונטיים, כך המשרד זוכה לחשיפה נוספת וגם ליתרון פרקטי של מועמדים פוטנציאליים ומתאימים.
 • המערכת מקושרת לרשתות החברתיות ובלחיצת כפתור ניתן לשתף שם את המשרה החדשה. הדבר המביא לחשיפה רחבה של המשרד ומהווה ערוץ חדש וחשוב לתקשורת עם מועמדים. למעשה, המועמדים יגישו מועמדות באמצעות קישור אשר יוביל גם אותם ישירות לתוך המערכת. כך המשרד נהנה מכלי אשר מרכז את כל המועמדים במקום אחד ומאפשר לו עבודה יעילה בזכות היכולות המתקדמות של המערכת לשימור, סינון מתקדם, קשר עם מועמדים ועוד.

חסכון בעלויות וזמן

המערכת חוסכת עלויות רבות כגון: פרסום מודעות, שימוש בחברות השמה והתעסקות של עובדי המשרד בנושא הגיוס.

2

סטטיסטיקות ותובנות

ניתן לקבל מידע רב לצורך למידה והבנה של תהליך הגיוס, היכן התהליך אפקטיבי, מה ניתן לשפר ולבצע פילוחים שונים.

7A

לסיכום

ההיצע הרב של המועמדים מצריך ממשרדי עורכי הדין כלי יעיל לניהול מערך הגיוס ואת הזרועות הארוכות והאפקטיביות לצורך הגעה למועמדים האיכותיים ביותר, באמצעות חשיפה במקומות הנכונים.

בדור החדש של ניהול הגיוס, המשרדים מתייעלים ועובדים עם מערכת אחת המספקת מענה כולל למשרדים, מרכזת את כלל המועמדים הרלוונטיים למשרד, מאפשרת קשר שוטף בלחיצת כפתור הן מתוך חובה מוסרית והן מתוך חובה חוקית לעדכון המועמדים. כל זאת תוך חשיפה אינטרנטית רחבה אשר משמרת את מעמדו של המשרד ומביאה מועמדים איכותיים נוספים.

עו"ד דורין ציון, רכזת גיוס – מחשבות SmartJOB  חברת השמה ופורטל הדרושים המשפטי המובילים בישראל.

מעוניינים במערכת הגיוס המתקדמת של מחשבות SmartJOB לחצו כאן