ארכיון חודשי: דצמבר 2015

עקרונות מפתח להתנהלות נכונה בראיון עבודה, מאת עו"ד ליאורה רוזנצוויג

עו"ד ליאורה רוזנצוויג | 06/12/2015

ראיון העבודה לו ייחלת מתקרב ובא? מעולה! עכשיו רק נותר לעבור אותו בהצלחה ולקבל הצעת עבודה J

לפעמים גם המועמדים המתאימים ביותר מבחינה מקצועית עשויים שלא לצלוח את ראיון העבודה.  אם גם לך יצא להרגיש שהראיון היה מוצלח אבל בסוף קיבלת תשובה שלילית כדאי לך לקרוא את הטיפים שלנו להתנהלות נכונה בראיון עבודה.

זכרו! הדברים הקטנים הם היוצרים את הרושם המשמעותי ביותר.

 1. לא לאחר. נשמע טריוויאלי, לא? אז למה בכל זאת האיחורים כלכך נפוצים?! לא להקל ראש בתכנון נכון של הזמנים. תמיד תקחו בחשבון: פקקים לא צפויים, מציאת חנייה, איתור המשרד וכו'. *טיפ שלנו: תכוונו תמיד להקדים ב 20 דק'.
 2. להגיע מוכנים. מה הכוונה?
  1. הכירו את המשרד, המשרה והמראיין: הקדישו זמן לחקור ולהעמיק את הידע שלכם על המשרד ועל המשרה אליה אתם מתראיינים. היו בקיאים בתחומי העיסוק, לקוחות מרכזיים, תיקים מפורסמים ועוד. ככל האפשר הכירו גם את פרטי המראיין ולימדו אודותיו בקצרה.
  2. מסמכים רלוונטיים: הצטיידו בתיקייה המאגדת קורות חיים, המלצות וגיליון ציונים. לעיתים קרובות המראיין נשלף מלוז צפוף אל הראיון, והוא יעריך מאוד אם תבואו מוכנים ולא תצטרכו לבזבז זמן יקר מול המזכירה ומציאת קורות החיים שלכם במחשב של המשרד.
  3. ייצוגיות: הגיעו מאורגנים, לבושים בצורה הולמת ועם ברק בעיניים. זהו האמצעי הראשון המעיד על מידת הרצינות והמוטיבציה שלכם לתפקיד החדש.
 3. לכבות פלאפונים. אין דבר נורא יותר מפלאפון שמצלצל בזמן ראיון עבודה! בדקו עשר פעמים שהפלאפון כבוי, לא על רטט כבוי! צלצול באמצע ראיון מעיד על זלזול בוטה ויכול לחבל גם בראיון מוצלח ביותר.
 4. נימוסים.
  1. גינונים קטנים משאירים רושם גדול: אל תרגישו יותר מדי בנוח כשאתם מגיעים למשרד חדש לראיון. הקפידו לברך את המזכירה, חכו שהיא תזמין אתכם לשבת, תציע לכם כוס מים וכו'.
  2. אין להאיץ במראיין לסיים את הראיון, גם אם הוא חורג מהזמן שהקצבתם לראיון. המראיין צריך להרגיש כי למועמד קשב ופניות אינסופית בכל הקשור למשרה החדשה. *טיפ שלנו: תמיד הקציבו לראיון לפחות שעתיים בלו"ז.
 5. שפת גוף.
  1. ישיבה זקופה: ישיבה מרושלת מעבירה מסר שלילי למעסיק לעומת זאת ישיבה זקופה מעידה על בגרות ורצינות וגם גורמת למועמד תחושת בטחון עצמי במהלך הראיון. *טיפ שלנו: העניקו לעניין תשומת לב יתרה אם יש לכם נטייה כללית לא לשבת זקוף.
  2. מלמולים: דברו בביטחון ובשפה רהוטה, ודאגו ליצור קשר עין. מלמולים נתפסים כלא מקצועיים, מעידים על חוסר הבנה וחוסר בטחון עצמי.
  3. לא להתנשא אך לא להיות ביישן מדי: ייתכן והמעסיק ישאיר מקום לשאלות – היערכו לכך והכינו ארסנל שאלות רלוונטיות – על כך תוכל ללמוד בפוסט הבא שלנו.
 6. היזהרו מרכילות. ברנז'ת עו"ד בישראל, כשמה כן היא ברנז'ה קטנה וביצתית. כשהנכם מתבקשים לדבר על המעסיק הקודם, השתדלו להתנסח בלשון חיובית וצופה פני עתיד. *טיפ שלנו: התמקדו יותר ברצון שלכם להשתלב במקום העבודה החדש על פני למה הנכם מעוניינים לעזוב את מקום העבודה הנוכחי.
 7. תנאים. שכר, תנאים סוציאליים, רכב, שעות עבודה ועוד הם נושאים לגיטימיים וחשובים מאוד, אך לא בראיון הראשון! הראיון הראשון נועד להתרשמות אישית, לבדיקת כימיה בין הצדדים ולהתאמה מקצועית וחברתית. משצלחנו את הראיון הראשון, והמעסיק התרשם ומעוניין להתקדם הלאה, עמדת המיקוח היא טובה יותר, שכן המעסיק הפוטנציאלי כבר מגלה עניין והתרשם ממועמדותך ואולי אפילו ישקול להתגמש בתנאים כדי לגייס אותך למשרדו.

נכתב ע"י עו"ד ליאורה רוזנצוויג