top of page
Informational Interview

הכנה לראיון עבודה

מזל טוב! לאחר שהגשתם את מועמדתכם, סוף סוף קיבלתם את שיחת הטלפון המיוחלת המזמינה אתכם לראיון

חכמינו אמרו כי, ישנה הזדמנות אחת לרושם ראשוני ולכן, חשוב לנו להעניק לכם מספר 'טיפים' שיעזרו לכם להימנע מטעויות נפוצות ויכינו אתכם, עד כמה שניתן, לראיון על מנת שתרשימו את המראיין ותקבלו את המשרה.

 

הצלחה בראיון העבודה מתבססת בעיקר סביב יכולת השיווק העצמי של כל אחד ואחת מכם. על אף שהראיון עצמו יכול להיות קשה ומלחיץ עבור חלק מהאנשים אנו במחשבות SmartJOB מאמינים כי הכנה נכונה, תרגול ועבודה קשה יעזרו לכל אחד ואחת מכם לעבור את שלב הראיון האישי בהצלחה.

 

בכדי לצלוח את הדרך ביתר קלות ריכזנו עבורכם מספר המלצות, טיפים ושלבים חשובים בדרך לקבלת המשרה:

 

איסוף מידע אודות המשרד

בטרם תגיעו לראיון העבודה רצוי לאסוף אינפורמציה בסיסית אודות המשרד אצלו הנכם מתראיינים. בין היתר: תחומי הפעילות של המשרד , זהות השותפים ועורכי הדין הבכירים, תיקים גדולים או משמעותיים אשר התפרסמו בכלי התקשרות. בנוסף, ככל וידועה לכם זהות המראיין רצוי וחשוב לאסוף אינפורציה ספציפית על פועלו. הפגנת בקיאות במהלך הראיון אודות המשרד יכולה להציג אתכם כבעלי עניין מיוחד במשרד בו אתם מתראיינים וכן כמועמדים רציניים ויסודיים המוכנים להשקיע עבודה נוספת כדי לזכות בעבודתכם.

 

הכנת תיקיה מסודרת לראיון

בהגיעכם למשרד חשוב כי תהיו מצוידים בתיקייה (עדיף קשיחה) מסודרת ובה קורות חיים, גיליון ציונים, תעודת הצטיינות המלצות רלוונטיות וכן שמות ומספרי טלפון של הגורמים הממליצים. גם אם אתם בטוחים כי ברשות המשרד נמצאים כל הקבצים הרלוונטיים השקיעו את המאמץ הנוסף והגיעו עם עותק משלכם.

 

בצעו סימולציה לראיון

שאלות המראיין אומנם אינן צפויות מראש אך להלן מספר דוגמאות של שאלות הנשאלות לעיתים תכופות , קראו אותם והתאמנו במענה בעל פה על תשובות אלו (מומלץ לעשות זאת מול המראה על מנת לבחון את שפת הגוף במהלך הדיבור או עם חבר על מנת שהתשובות ישלפו בצורה פחות צפויה):

מדוע הנכם מעוניינים להתמחות דווקא במשרד זה?

באיזה תחום תרצו להתמחות.

אילו תכונות אישיותיות יעזרו לכם בביצוע התפקיד?

עם אילו קשיים התמודדת בעבר וכיצד?

פירוט אודות הישגיכם המקצועיים.

אילו חסרונות קיימים לכם?

אם ממבט בניסיון התעסוקתי ניתן לראות כי עברתם בין מספר עבודות תוך טווחי זמן קצרים , סביר להניח כי המראיין ירצה לדעת את הסיבה לחילופי העבודה המהירים. התכוננו לתשובות מתאימות.

 

שאלות משפטיות

התכוננות לשאלות מקצועיות צריכה להתבצע בשני מישורים , ככל והנכם מתראיינים למשרד אשר עוסק בתחום צר , לימדו נושא זה ותרגלו שאלות ועבודות אשר נשאלתם בנושא בעבר , אנו ממליצים לעבור על הסוגיות המשפטיות הבולטות בתחומי העיסוק של המשרד ולדעת את הנושאים המרכזיים ופסקי הדין המובילים. כך, למשל, אם הנכם מתראיינים במשרד המתמחה בנזיקין, חשוב שתדע לענות על רכיבי עוולת הרשלנות חשוב מאד שלא להראות תסכול באם נשאלת שאלה שאינכם יודעים את התשובה עליה. היה והמשרד עוסק במגוון רחב של תחומים מומלץ להתמקד בנושא אשר הנכם שולטים בו ולהפנות את כיוון השיחה לתחום זה ככל והנכם מתבקשים לדבר על נושא משפטית.

 

הגיעו בזמן לראיון

הימנעו מאיחורים, חשוב שתגיעו כ- 10 ד' לפני מועד הראיון על מנת שתוכל להירגע מהפקקים, לעבור בשירותים, לזרוק את המסטיק בפח, להכניס את משקפי השמש לתיק, לכבות את הטלפון הנייד, להתרשם מתנאי המשרד ומהאווירה. שיחה קלה ולכאורה זניחה עם המזכירה מחוץ לדלתו של המראיין יכולה להשפיע על ההחלטה אם לקבלכם למשרה אם לאו. כאן המקום להוסיף כי אף על פי שנקבעה לכם שעת הראיון, יתכן ותיאלצו להמתין מס' דקות נוספות. בשלב זה חשוב שתיאזרו בסבלנות ותנצלו את הזמן להיפטר מהלחץ ולבחון האם אתם מתאימים לעבוד בסביבת העבודה כפי שהיא מוצגת לכם.

 

אל תעשנו בטרם הכניסה לראיון

אומנם ראיון עבודה הינו אירוע שעלול להיות מלחיץ אך ריח הסיגריות בעת הכניסה לחדר הראיונות עלול להפריע למראיין.

 

כבו טלפונים סלולריים

במהלך הראיון הקפידו להמנע מהסחות דעת , אחת העיקריות שבהן הינה הטלפון הסלולרי, לפני הכניסה לחדר המראיין דאגו לכבותו!

 

לבוש

הקפידו להתלבש בהתאם (לא להגיע עם ג'ינס וכפכפים), אך לא בצורה מוגזמת. היו נינוחים ותרגישו טוב עם עצמכם. המראיין יודע כי אינכם עורכי דין בשלב הזה ולכן אין צורך לקנות חליפה יקרה במיוחד לראיון.

 

מהלך הראיון

חשוב להיכנס לחדר המראיין רגועים ובטוחים בעצמכם, ליצור קשר עין עם המראיין, לחייך חיוך קל, ללחוץ לו את היד, להניח את החפצים האישיים בצד ולהתיישב בנינוחות.

 

לרוב, הראיון יתחיל בשאלה 'ספר לי על עצמך'. מדובר בשאלה לא פשוטה, שכן היא פתוחה ולא ממוקדת בעודה מזמינה אתכם לענות עליה כרצונכם, כאשר המראיין מעוניין לשמוע אותך מספר על עצמך ולבחון את האופן שבו אתה בוחר להציג את עצמך ומבחין בין עיקר לטפל. פרטי המידע צריכים להיות ממוקדים וענייניים כאשר לא מומלץ לכם להיכנס לחוויות אישיות וחושפניות יתר על המידה.

 

שתפו פעולה עם המראיין: בעצם, המראיין התרשם מקורות החיים שלך ומהישגיך, אך לצורך קבלת למשרה, הוא צריך להתרשם גם מאישיותך ובמילים אחרות, צריכה להיווצר כימיה טובה בין העובד למעביד. המראיין מחפש עובד חרוץ ויעל, אך הוא בהחלט מחפש גם אישיות נעימה איתה הוא יוכל לעבוד.

 

הימנעו מחזרה מדויקת על מה שכתבתם בקורות החיים. המראיין קרא את הפרטים, התרשם וזימן אתכם לראיון. בשלב הזה הוא מעוניין לבדוק את התאמתכם למשרה מבחינת אישיותכם. עליך להתמקד בהישגים שצברת במשך השנים, כך שתכונות האופי הבולטות והחיוביות שלך אכן יבואו לידי ביטוי בראיון. עליכם להבליט את פועלכם בכל מה שעשוי להיות קשור לתפקידכם העתידי. זכרו, ראיון אינו המקום להיות שקט, צנוע ומופנם.

 

ספרו על פועלכם במשך השנים בסדר כרונולוגי מסוים וברור, כאשר עליכם להשתדל להיות ענייניים וממוקדים. כך, למשל, אם בקורות חייכם מצויינת עבודת מלצרות במספר מסעדות שונות, אין צורך לפרט את שמות בתי העסק השונים שכן זה לא רלוונטי למשרה. עליכם להתמקד בהישגים שצברת במשך השנים, כך שתכונות האופי הבולטות והחיוביות שלך אכן יבואו לידי ביטוי בראיון.

 

חשוב שתוכלו לאמת ולגבות את כל מה שנכתב בקורות החיים. כך, למשל, אם כתבתם כי אתם מצטיינים בכל תחום, תתבקשו לתת לזאת דוגמאות מהחיים. תשובותיכם צריכות להיות עקביות והגיוניות. הדבר האחרון שהמראיין רוצה הוא עובד הסובל מחוסר אמינות.

 

תכונות חיוביות: חשוב שתתמקדו בשתי תכונות חיוביות בולטות אצלכם ותנמקו אותן מאשר שתזרקו לחלל האוויר רשימת תכונות ללא כיסוי.

תכונות שליליות: זאת שאלה מלחיצה ולכן חשוב שתהיו ערוכים אליה ותענו בביטחון. לא כל השלילי בעינכם ימנע מכם לקבל את המשרה. רבים מהמראיינים כבר מנוסים ולכן הם מכירים את התשובות הנפוצות בהן המרואיינים מציינים תכונות אשר נחשבות כחיוביות כאשר הן לא מוקצנות, למשל: 'אני יותר מדי פרפקציוניסט...'.

 

ברק בעניים - הביעו רצון ומוטיבציה גבוהה לתפקיד הספציפי במשרד הספציפי. חשוב להפגין ביטחון עצמי ואמונה כי אתם המועמדים המתאימים ביותר למשרה.

בהנחה ותישאלו על מקומות עבודה קודמים בהם עבדתם והסיבות לסיום העבודה בהם, חשוב מאד לא להשמיץ אותם או את העובדים שם.

 

הקפידו על עברית תקינה , כושר הביטוי הינו גורם בעל משמעות עבור המראיינים , נסו להמנע מטעויות לשוניות כגון זכר ונקבה , הבדל כדוגמה משכיר מול שוכר, או שימוש מוגבר בסלנג .

 

שאלות משפטיות- ככלל, המראיין אינו מצפה כי תלמד ותדקלם בפניו את כל החומר המשפטי אשר למדת עד כה. אתה לא נמצא בחקירה או בבחינה בעל- פה. ברוב המקרים תישאל מדוע הגעת למשרד המסוים/ מדוע הנך מעוניין להתמחות בתחומי המשרד.השאלה משפטית נועדה בכדי לשמוע את אופן ההתבטאות ויכולת החשיבה,. בסוף הראיון מומלץ לברר את כל הפרטים שמעניינים אתכם ועליהם המראיין לא דיבר ולברר מולו את השלבים הבאים בהליך המיון (האם עליך להתקשר ולברר או שיצרו איתך קשר כשתתקבל ההחלטה, בין אם היא חיובית ובין אם שלילית). חשבו על 2-3 שאלות שמעניינות אותך באשר לתפקיד, למשל: אופי עבודת המתמחה במשרד / האם מדובר בשיטת "פול" או הצמדה/ שכר/ חניה וכיו"ב. בתום הראיון סביר להניח שהמראיין יתן הזדמנות לשאול שאלות ואז תוכלו להשלים את המידע עליו לא שוחחתם (חשוב לחכות לתום הפגישה ולא לשאול אותן עוד בטרם שמעת את דברי המראיין) . זכרו , ראיון עבודה הוא מפגש הדדי שבו גם המרואיין מוזמן לבחון את מקום העבודה אליו הגיע. זו הזדמנות גם לבחון האם אופי המשרד, תחומי ההתמחות שלו והמעסיק עצמו מתאימים עבורכם.

 

חשוב לנו לומר כי אתם נמצאים בשלב שעשוי להיות מכריע לקראת עתידכם המקצועי. המקום שבו תעברו את ההתמחות, אינו בבחינת אבן דרך שיש לעקוף ותו לא. עליכם להקדיש את מלוא תשומת הלב והמשאבים שברשותכם על מנת למצוא את המקום הטוב והמתאים ביותר עבורכם.

 

זהו שלב שבו אתם צריכים להיות כנים עם עצמכם באשר לשאיפותיכם המקצועיות, תחומי העניין שלכם ויכולותיכם האישיות. רוצה לומר, אם לא קראתם מעולם את המוספים הכלכליים והתעניינתם בנתוני הבורסה, ככל הנראה שתחום שוק ההון ותאגידים לא יעניין אתכם.

 

הנכם בוודאי יודעים כי היקף תחומי המשפט הנו רחב ביותר ובאפשרותכם להיחשף למגוון רחב של תחומים:

 

משפט פלילי, אזרחי, מסחרי, נדל"ן, נזיקין, אנרגיה סולרית, קניין רוחני, הוצל"פ.

 

לאור המצב בהווה לפיו השוק הרווי בעורכי דין, הניסיון שתצברו בהתמחות הוא שיוביל אתכם למציאת עבודה כעורכי דין בעתיד.

 

רוצה לומר, אם תבחרו להתמחות בתחום הפלילי ולאחר מעבר בחינות הלשכה תחליטו לעבור לתחום האזרחי, עליכם לדעת כי המעבר אפשרי, אך בהחלט לא פשוט.

 

נסו לענות לעצמכם בכנות על השאלות הבאות:

האם חשוב לכם להתמחות במספר רחב של תחומים או להתמקד בתחום אחד שמעניין אתכם?

האם חשוב לכם גודלו של המשרד (גדול/ קטן/ בינוני)?

מה חשוב לכם בעיקר (מיקום/ שכר/ יחסי אנוש...)?

גמישות בשעות העבודה

תנאים נלווים נוספים לשכר

סיכויי ההישארות שלכם במשרד

האם אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?

האם אתה ליטיגטור (הרבה עבודת שטח) או שתעדיף את העבודה במשרד?

מהי סביבת העבודה שתתאים לכם?

יצחק שדה 17 תל אביב

אולי יעניין אותך

bottom of page